O konkursie
Maria Dokowicz
W 1977 roku w Dayton w Stanach Zjednoczonych zmarła Maria Dokowicz – absolwentka Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu (obecny Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu). Artystka w swoim testamencie zapisała dziesięć tysięcy dolarów na fundusz stypendialny dla najlepszych dyplomantów, który z czasem przekształcił się w formułę prestiżowej, przyznawanej corocznie nagrody. Mimo zmiany wciąż żywa jest idea tego najważniejszego dla uczelni wyróżnienia, naznaczonego życiową postawą fundatorki.
Choć dziś wydarzenie to jest znane wszystkim w poznańskim środowisku artystycznym, to o samej fundatorce wciąż wiemy niewiele, a na pewno nie więcej niż możemy wyczytać z krótkiej noty w znakomitej książce Jarosława Mulczyńskiego Poznańska Zdobnicza: Dokowiczówna Maria (24 V 1909, Nieczajno k. Obornik – 4 IV 1977, Dayton, USA), poukończeniu Szkoły Wydziałowej w Poznaniu, w l. 1926–1932 uczyła się w PSSZiPA w Poznaniu (absolutorium na Wydziale Rzeźby i Brązownictwa).
Następnie podjęła pracę w zakresie plastyki na terenie powstającego portu i miasta Gdyni oraz tworzyła rzeźby sakralne dla kościołów na Wybrzeżu. Okupację niemiecką spędziła w Warszawie, a po Powstaniu Warszawskim znalazła się w Niemczech, skąd później wyjechała do Paryża i dalej do Kanady. W latach 50. osiedliła się w Dayton w stanie Ohio (USA), gdzie prowadziła naukę rysunku i malarstwa. W testamencie przekazała Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu sumę 10 tysięcy dolarów, z której utworzono Stypendium im. Marii Dokowicz przeznaczone każdego roku dla najzdolniejszych dyplomantów uczelni.
Pomimo emigracji Maria Dokowicz pozostawiła w swojej pamięci poznańską uczelnię. Musiała dobrze wspominać czas w niej spędzony. Dziś my mamy ją we wdzięcznej pamięci, a zapoczątkowana przez nią idea od wielu lat nieustannie się rozwija. Ten gest, wydawać by się mogło, drobny jak poruszenie skrzydeł motyla gdzieś w dalekim Ohio, wywołał i do tej pory ma wielki wpływ na życie naszej Uczelni.

Obszary Sztuki – 39. edycja Konkursu.
Amerykański sen Marii Dokowicz o lepszym świecie, american dream młodego artysty.
Konkurs na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. Marii Dokowicz jest realizacją testamentu fundatorki, która ukończyła naszą uczelnię w 1932 roku. Przekazane przez nią środki przez kilka dekad pozwalały na fundowanie wyjazdów stypendialnych do Stanów Zjednoczonych Ameryki dla najlepszych absolwentów i absolwentek Uniwersytetu. Formuła konkursu organizowanego od 1980 roku zmieniała się na przestrzeni lat. Obecnie każda katedra zgłasza do konkursu autorów najlepszych dyplomów. Główne nagrody przyznawane są przez Senat UAP w dwóch kategoriach: artystycznej oraz projektowej. Od kilku lat przyznawana jest także nagroda dla najlepszego dyplomu teoretycznego – Nagroda im. prof. Alicji Kępińskiej.
Z każdym kolejnym rokiem odnotowujemy także coraz większe zainteresowanie partnerów zewnętrznych oraz mediów specjalistycznych, które przyznają swoje własne nagrody.
Tegoroczna, jubileuszowa 40. edycja wydarzenia zostanie po raz pierwszy zorganizowana w przestrzeni budynków Starej Papierni w Poznaniu, której gospodarzem od niedawna jest UAP.
Dopełnieniem wystawy głównej jest przygotowywane corocznie, począwszy od 36. edycji, kuratorska wystawa towarzysząca mająca miejsce w Miejskich Galeriach UAP oraz wystawy prac laureatów oraz wyróżnionych artystów artystek i artystów.

Obszary Sztuki – 39. edycja Konkursu.